Kahtlane kapitalihoius

Täna sattusin lugema artiklit ühest uuest hoiu-laenuühistust nimega Erial, mis lubab hoiusele tootlust kuni 12% aastas. Antud kirjutise kommentaarides oli palju viiteid ja kahtlusi. Uurisin ka omal käel veidi asja. Torkas silma, et selle ühistu juhatuses figureerivad vene nimedega isikud, domeeni registreerijaks on eraisik, mitte ettevõte. Oma kodulehel lubavad nad tagada kõik hoiused 100%-selt, mis iseenesest on juba kahtlane, sest finantsinspektsiooni andmetel ei ole hoiu-laenuühistutes olevad hoiused tagatud hoiuste tagamise skeemiga. Samuti ei kuulu finantsinspektsiooni seaduse järgi hoiu-laenuühistud Finantsinspektsiooni järelevalve alla. Siit ka küsimus, kuidas on tagatud hoiused 100%-selt, nagu nad oma kodulehel lubavad?

Siit edasi tekkis ka huvi teiste hoiu-laenuühistute vastu, kuhu olin ka ise plaaninud tulevikus investeerida kapitali. Sattusin tausta uurides Eesti Hoiu-laenuühistute Liidu lehele, kus muuhulgas torkas silma üks hoiatus Tallinna Hoiu-laenuühistu kohta. Sealne hoiatus viitab asjaolule, et Äriregistri andmetel on Tallinna Hoiu-laenuühistu juhatuse liige Aleksandr Kostin ühtlasi ka Placet Group OÜ osanik ja juhatuse liige, mis tegutseb kaubamärgi SMS Money nime all ning väljastab kiirlaene. Siit tekib põhjendatud kahtlus, millest kirjutab ka 2012 aasta Eesti Päevaleht.

Eesti Päevaleht. Andres Reimer. 22.02.2012. Tallinna hoiu-laenuühistu raha läheb kavalalt SMS-laenudeks.

Ka Raha hoiu-laenuühistu (mis lubab oma kodulehel kuni 9% aastatootlust ja millesse kavatsesin ka ise investeerida tulevikus) taga on enamjaolt vene päritolu kodanikud, nende hulgas domeeni credit.ee registreerija Vladislav Brõnzov, kes on seotud kiirlaenufirmaga Credit.ee OÜ. Täpsemalt on Postimehe artikli andmetel Credit.ee OÜ juhatuse liige Jelena Bogdanova ning ettevõttes omab enamusosalust Vladislav Brõnzov. 2015. aastal teenis ettevõte 182 931 eurot kahjumit.

Kogu täna avastatud info hoiu-laenuühistuste kohta on pannud mind tugevasti kahtlema oma 3.astme investeeringu varaklassis, eriti kui lugesin, et hoiu-laenuühistuste hoiused ei olegi tagatud euroopa hoiuste tagamise skeemiga ja et hoiu-laenuühistute üle ei teostatagi sisuliselt mingit järelvalevet, vähemalt mitte finantsinspektsiooni poolt. Seepärast kindlasti soovitan uurida enne investeeringu tegemist hoiu-laenuühistute taustasid, eriti neid mis lubavad suuri tootlusi. Näiteks minu põhimõtetega küll ei käi kokku selline tegevus, kus hoiu-laenuühistu kasutab hoiustajate raha kiirlaenude rahastamiseks. Eelistan pigem kinnisvara haldavaid fonde või ühistuid. Nüüd pean tõsiselt kaaluma, millist varaklassi valida oma kolmandaks varaklassiks või kas üldse on vaja kolmandat juurde.

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga